GC Adventure Race 2014 Results

Course 1 – Individual

OPEN FEMALE
Place Overall Swim Paddle Run MTB Total Name
1 7 26:12 1:38:49 1:19:48 1:26:08 4:50:57 Kim Beckinsale
OPEN MALE
Place Overall Swim Paddle Run MTB Total Name
1 1 20:36 1:16:27 1:16:27 1:19:19 4:13:17 Guy Andrews
2 2 20:18 1:18:54 1:15:06 1:27:58 4:22:16 Alex Austin
3 3 21:55 1:16:19 1:24:44 1:23:55 4:26:59 Robert Pomie
4 4 20:20 1:41:56 1:16:37 1:27:51 4:39:44 Kane Richards
MALE (25-34)
Place Overall Swim Paddle Run MTB Total Name
1 10 26:34 1:32:28 1:35:05 1:47:29 5:21:36 Josh Roy
MALE (35-44)
Place Overall Swim Paddle Run MTB Total Name
1 11 27:10 1:47:31 1:52:27 1:37:44 5:44:52 Ben Steele
2 13 27:02 1:50:09 2:17:26 1:53:00 6:27:27 Brad Harrison
3 14 27:02 2:13:04 1:48:50 2:08:09 6:38:05 Terry Moran
MALE (45-54)
Place Overall Swim Paddle Run MTB Total Name
1 5 20:38 1:24:29 1:27:37 1:34:51 4:47:35 Greg Cox
2 6 20:42 1:18:30 1:40:31 1:30:56 4:50:39 Michael Waide
3 8 22:16 1:40:25 1:29:45 1:39:59 5:13:25 Dean Blonde
4 9 26:28 2:03:33 1:04:17 1:43:46 5:17:04 John Kenafake
5 12 26:45 1:40:57 1:49:01 1:51:49 5:48:32 Andrew Earle
DNF 26:18 1:46:13 1:38:48 DNF DNF Jason Reed
DNF 25:35 1:42:07 DNF DNF DNF Col Clarey

Course 1 – Teams

OPEN MALE (TEAM OF 2)
Place Overall Swim Paddle Run MTB Total Name Members
1 2 21:47 1:22:44 1:02:30 1:05:03 3:52:04 Nick and Leo Nick Moore
Leo Theoharis
2 5 26:07 1:35:07 1:30:14 1:35:27 5:06:55 A & B Andrew Paszkowski
Bernaud Savage
3 6 25:56 1:36:15 1:29:07 1:38:04 5:09:32 Cammie Time Cameron Tregaskis
Ramon Pollack
OPEN FEMALE (TEAM OF 4)
Place Overall Swim Paddle Run MTB Total Name Members
1 9 28:12 1:41:49 1:23:00 1:51:01 5:24:02 GAA Girls Sam Kennedy
Kristina Moskayskaite
Nicki Drew
Maddie Andrews
OPEN MALE (TEAM OF 4)
Place Overall Swim Paddle Run MTB Total Name Members
1 1 18:45 1:14:45 1:10:34 1:07:11 3:51:15 Bondiblu Cycle Ox Stuart Snell
Jeremy Collins
Chris Baggley
Dave Whitney
2 3 22:44 1:28:58 1:27:04 1:11:50 4:40:36 Wish We Were Doin It Shaun Harvey
Andrew Batchelor
Darren Wood
3 7 21:42 1:23:09 1:38:08 1:49:51 5:12:50 Epic Kayaks/Paddler HQ Mick Herdin
(Unknown x 3)
OPEN MIXED (TEAM OF 4)
Place Overall Swim Paddle Run MTB Total Name Members
1 4 23:56 1:31:14 1:34:43 1:23:33 4:53:36 Just Doin It Racheal Bellue
Gavin Jorden
Jenny Wood
Rob Smythe
VETERAN MALE (TEAM OF 4)
Place Overall Swim Paddle Run MTB Total Name Members
1 8 21:37 1:33:33 1:31:16 1:37:59 5:14:35 The Old Farts Robert Davis
Richard Plumb
Nigel Milnes
Mark Reaburn
VETERAN MIXED (TEAM OF 4)
Place Overall Swim Paddle Run MTB Total Name Members
1 10 27:02 1:51:40 1:31:00 2:44:25 7:33:25 Team Thunderbirds Ives Smith
Russell Kennedy
Eugene Pieters
Graham Corrin

Course 2 – Individual

OPEN FEMALE
Place Overall Paddle Run MTB Total Name
1 2 1:23:59 1:37:28 1:37:13 4:38:40 Cass Percival
2 12 1:34:06 2:40:47 2:30:58 6:45:51 Abbey Anderson
OPEN MALE
Place Overall Paddle Run MTB Total Name
1 3 1:17:11 1:41:25 1:49:06 4:47:42 Paul Moran
2 5 1:21:01 1:41:02 1:52:03 4:54:06 Rick Anderson
3 6 1:12:13 1:51:33 1:52:01 4:55:47 Chris Monypenny
4 7 1:20:31 1:46:37 1:54:13 5:01:25 Brendon Martin
5 8 1:30:43 1:34:38 2:00:22 5:06:03 Darryn Kimlin
DNF 1:32:52 3:08:41 DNS DNF Max Vickerson
VETERAN FEMALE
Place Overall Paddle Run MTB Total Name
1 1 1:10:21 1:46:37 1:41:41 4:38:39 Jan Leverton
2 11 1:23:59 2:20:21 2:36:47 6:21:07 Michele Krome
DNF 1:33:30 3:08:03 DNS DNF Jo Thomae
VETERAN MALE
Place Overall Paddle Run MTB Total Name
1 4 1:14:40 1:44:07 1:54:15 4:53:02 Rolf Hillmann
2 9 1:29:01 1:41:34 1:58:10 5:08:45 Andrew Flanagan
3 10 1:17:45 2:17:08 2:17:43 5:52:36 Greg Krome